Ogólnopolski Dzień Biotechnologii

Dnia 16.04.2011 roku na wrocławskim Rynku już po raz 3 odbyły warsztaty naukowe „DNA – encyklopedia życia” w ramach Ogólnopolskiego Dnia Biotechnologii. Pokazy zostały zorganizowane przez studentów biotechnologii wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Odwiedzający mogli zapoznać się bliżej z dziedziną biotechnologii. Zaprezentowana została chromatografia TLC, można było samodzielnie wyizolować DNA z banana lub pomidora, a także dowiedzieć się w jaki sposób powstają kosmetyki i czym jest żywność modyfikowana genetycznie. Studenci SKN Biotechnologów Uniwersytetu Przyrodniczego na swoim stanowisku prezentowali immobilizowane drożdże stosowane w przemyśle spożywczym, oraz preparaty mikroskopowe drożdży piekarskich. Można było również spróbować żywności, która powstaje dzięki procesom fermentacji oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Na kolejnym stanowisku obsadzonym przez członków SKN Biotechnologów można było zapoznać się technikami biotechnologicznymi stosowanymi w ochronie środowiska (fitoremediacja). Zainteresowani mogli również wziąć udział w ciekawych wykładach naukowych, między innymi dotyczącym możliwości zastosowania i wykorzystania alg w biotechnologii poprowadzony przez opiekuna SKN Biotechnologów dr hab. inż. Anitę Rywińską.