Dnia 12 maja 2011 odbyła się XVI Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych Uniwersytetu we Wrocławiu. Obrady w sekcji biotechnologii odbyły się w gmachu Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji w sali IG. Zaprezentowane zostały referaty Koła Naukowego Biotechnologów Uniwersytetu Opolskiego dotyczące leczniczych właściwości aronii oraz przeciwbakteryjnej aktywności olejków eterycznych na drobnoustroje wyizolowane ze skóry twarzy. Studentka Koła Naukowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przedstawiła referat pod tytułem: Zahamowanie ścieżki sygnałowej TGF-beta w leczeniu raka piersi.
Po zakończeniu obrad w sekcji referatów rozpoczęła się sesja posterowa. Plakaty można było oglądać w Holu Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Ich autorami byli członkowie Studenckich Kół Naukowych z uczelni wyższych z różnych części kraju (Koło Naukowe Biochemików Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, SKN Mikrobiologów Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, SKN Biotechnologów BIOM, SKN Inżynierii Genetycznej Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz SKN Biotechnologów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu). Następnie rozpoczęła się 2 część referatowa, które dotyczyła między innymi: oceny wybranych płynów do płukania jamy ustnej oraz genotypowania markerów zjadliwości szczepów E.coli izolowanych od zwierząt.

Sekcję Biotechnologii i Technologii Żywności przygotowały wspólnie koła: SKN Biotechnologów i SKN OrgChem. Obrady w Sekcji Biotechnologii poprowadziły przewodnicząca i vice-przewodnicząca SKN Biotechnologów, tj. Joanna Furgała i Aleksandra Wilczak. W komitecie organizacyjnym aktywne były: Katarzyna Sołtys, Katarzyna Gosik, Joanna Szymczak i Paulina Walczak również z SKN Biotechnologów.
Wygłoszone referaty okazały się niezwykle interesujące. Wysoki poziom merytoryczny wygłoszonych referatów sprawił, że ocena prac przez Jury była nielada wyzwaniem. Ostatecznie jednak wyłoniono zwycięzców 🙂 W sekcji referatowej sekcji biotechnologii Jury postanowiło przyznać:
-> I nagrodę SKN Biotechnologów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za pracę: ” Zahamowanie ścieżki sygnałowej TGF-beta w leczeniu raka piersi” wygłoszoną przez Annę Lewandowską
-> wyróżnienie SKN Biotechnologów z Uniwersytetu Opolskiego za pracę: „Przeciwbakteryjna aktywność wybranych olejków eterycznych na szczepy wyizolowane ze skóry twarzy” wygłoszoną przez Katarzynę Pyrek
-> nagrodę publiczności SKN Mikrobiologów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę: „Genotypowanie markerów zjadliwości szczepów E.coli izolowanych od zwierząt” wygłoszoną przez Alicję Solecką

W sesji posterowej sekcji biotechnologii nagrodzone zostały prace badawcze wykonane przez SKN Biotechnologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu :-D.
Jury postanowiło przyznać:
-> I nagrodę SKN Biotechnologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, za pracę: „Jakość mikrobiologiczna i walory prozdrowotne win z domowej spiżarni”, której autorami były Joanna Furgała i Paulina Walczak
-> wyróżnienie SKN Biotechnologów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, za pracę: „Nowe mikroorganizmy jako źródło enzymów hydrolitycznych”, której autorami byli Jacek Szłapka, Jakub Światłowski, Aleksandra Wilczak, Małgorzata Wodecka

Zwycięzcom gratulujemy !!!