Streptokoki kontra kobiety cięzarne

Nowe badania wykonane przez naukowców z The University of Texas Medical School w Houston mogą pomóc ekspertom zadecydować czy kontynuować obecnie stosowaną praktykę ponownego badania kobiet w drugiej ciąży w kierunku infekcji bakteryjnej wywołanej streptokokami grupy B w przypadku, gdy poprzednie testy okazały się być pozytywne.

Streptokoki grupy B (GBS – Group B Streptococcus) wywołują rodzaj infekcji bakteryjnej, która jest nieszkodliwa dla nosiciela ale w niektórych przypadkach może być śmiertelna dla noworodka przechodzącego przy narodzinach przez kanał rodny matki. GBS są obecne w pochwie i końcowych odcinkach jelit u 10-30% dorosłych kobiet. GBS nie jest chorobą przenoszoną płciowo – kobiety, u których stwierdzono GBS określa się terminem „skolonizowane”. 

Wyniki badań opublikowane 1 sierpnia 2008 w Obstetrics and Gynecology zawierają dane dotyczące ponad 5000 kobiet zamieszkujących na obszarze Houston, które urodziły dzieci w latach 2003-2004. Spośród tych kobiet 418 rodziło w sposób naturalny swoje drugie lub kolejne dziecko i wynik testu na GBS był w przypadku tych kobiet pozytywny. Na podstawie tych badań stwierdzono, że ryzyko nosicielstwa GBS u tych kobiet podczas drugiej ciąży wynosiło 53%. Dalsze badania prowadzi się w celu stwierdzenia dlaczego niektóre kobiety są kolonizowane przez GBS a niektóre nie.

Obecne wytyczne CDC (Centers for Disease Control and Prevention) i ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) określają, że ponieważ kolonizacja bakteriami jest różna w kolejnych ciążach to kobiety powinny być badane podczas każdej z ciąż. Przeprowadzane badanie miało przedstawić wyniki dotyczące opłacalności każdorazowego badania kobiet w ciąży.

Chociaż GBS nie są szkodliwe dla matki, mogą być zabójcze dla dziecka, które przyszło na świat w sposób naturalny. Objawy występują zazwyczaj w kilka godzin po urodzeniu. Mogą to być trudności z oddychaniem, problemy z sercem, nerkami i układem pokarmowym, ciśnieniem krwi, a także sepsa, zapalenie płuc czy opon mózgowych. Niektórymi z czynników, które zwiększają ryzyko przeniesienia GBS z matki na dziecko są poród przed 37 tygodniem ciąży, przerwanie błony owodniowej 18 godzin przed porodem, gorączka porodowa, infekcje układu moczowego podczas ciąży spowodowane przez GBS oraz poprzednie dziecko z GBS. CDC zaleca badanie w kierunku GBS wszystkich kobiet ciężarnych. Badanie (w postaci pobrania wymazu) jest wykonywane pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. Jeśli wynik przyszłej matki jest pozytywny podaje się jej dożylnie antybiotyki podczas porodu by chronić noworodka.

Według CDC jedno na 100-200 niemowląt, których matki są nosicielami streptokoków grupy B, bez antybiotyków będą miały oznaki infekcji GBS.
Jeśli nie ma danych odnośnie nosicielstwa GBS u matki w momencie porodu zaleca się podawanie dożylnie antybiotyków, a proponowanym antybiotykiem jest penicylina.

Źródło: EurekAler

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.