„DNA – Encyklopedia Życia” – warsztaty biotechnologiczne

Czym jest biotechnologia? Czy powinniśmy się jej obawiać? Dlaczego budzi tyle emocji? Dokąd zmierza? Osiągnięcia biotechnologii są tematem ciekawych dyskusji, często budzą wiele kontrowersji. Wrocławscy studenci biotechnologii, stawiając czoła tym pytaniom, po raz czwarty organizują popularnonaukowe warsztaty biotechnologiczne „DNA – Encyklopedia Życia”.

W akcję zaangażowani są studenci z trzech wrocławskich uczelni – Politechniki, Uniwersytetu Przyrodniczego i Uniwersytetu Wrocławskiego, Stowarzyszenie ARTwszywka – wszczepiamy kulturę, Koło Naukowe PhoBia oraz firma Biotteam.

21 kwietnia na ul. Świdnickiej (tuż przy Rynku) stanie biotechnologiczne miasteczko wypełnione po brzegi popularnonaukowymi atrakcjami. Szczególny nacisk położony zostanie na samodzielne poznawanie niezwykłego świata biotechnologii, dlatego nie zabraknie różnorodnych eksperymentów. Uczestnicy będą mogli między innymi: własnoręcznie uzyskać DNA z pomidora, przyglądnąć się bakteriom, a nawet rozwiązać kilka zagadek kryminalistycznych. Dla odważnych przygotowano degustację żywności modyfikowanej genetycznie.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa „Wrocławianie rozebrani do ostatniej nitki DNA”, którą będzie można oglądać w dniach 21–28 kwietnia na ul. Świdnickiej. Na ekspozycję złożą się fotografie znanych i cenionych wrocławian z przestrzeni naukowej, społecznej, kulturalnej i sportowej. Nie będą to tradycyjne zdjęcia portretowe, ale fotografie DNA tych osób. DNA zostanie sfotografowane w postaci ciekłych kryształów, które tworzą niepowtarzalne i niezwykłe obrazy. Celem wystawy jest promowanie nauk przyrodniczych i ścisłych jako inspiracji dla wielu działań artystycznych. Organizatorzy chcą zaznajomić wrocławian z tematyką badań genetycznych, szczególnie w kontekście chorób dziedzicznych.

Nie zabraknie również czasu na fascynujące wykłady popularnonaukowe i dyskusje prowadzone przez uznanych wrocławskich naukowców. Wolną przestrzeń wypełnią plakaty popularnonaukowe, przystępnie przedstawiające m.in. proces warzenia piwa czy informacje o innowacyjnych lekach przeciwnowotworowych. Dodatkową atrakcją będą konkursy z ciekawymi nagrodami.

Warsztaty odbędą się we Wrocławiu 21 kwietnia, przy ul. Świdnickiej od godziny 9.00 do 16.00.

Wstęp wolny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.