Naukowcy z Oregon Health & Science University jako pierwsi wychodowali komórki macierzyste wątroby w kulturze, wykazując korzyści terapeutyczne.

Przez dziesiątki lat naukowcy z całego świata próbowali zregenerować pierwotne komórki wątroby zwane hepatocytami z powodu ich licznych zastosowań biomedycznych, w tym badań nad zapaleniem wątroby, metabolizmem i toksycznością leków, a także transplantacji w wypadku marskości wątroby i innych przewlekłych chorób wątroby. Jednak żadnemu z laboratoriów na świecie – wykorzystując wszelkie dostępne techniki – nie udało się zidentyfikować i wyhodować komórek macierzystych wątroby w kulturze. Aż do teraz.

W czasopiśmie Nature, lekarze-naukowcy z Papé Family Pediatric Research Institute at Oregon Health & Science University Doernbecher Children’s Hospital, w Portland w stanie Oregon, a także badacze z  Hubrecht Institute for Developmental Biology and Stem Cell Research, w Utrecht w Holandii, opisali nowy sposób, który pozwala na nieograniczony rozwój komórek macierzystych wątroby z myszy na płytce.

„Badanie to rodzi nadzieję, że ludzki odpowiednik komórek macierzystych wątroby myszy macierzystych może być hodowany w podobny sposób i sprawnie przekształcony w funkcjonalne komórki wątroby”, powiedział Markus Grompe, współautor badania, dyrektor Papé Family Pediatric Research Institute w OHSU Doernbecher Children’s Hospital oraz profesor pediatrii i genetyki molekularnej w szkole medycznej OHSU.

W poprzednich badaniach, badacze z Hubrecht Institute, prowadzeni przez Hansa Clever’a, jako pierwsi zidentyfikowali komórki macierzyste w jelicie cienkim i okrężnicy, obserwując ekspresję  markera Lgr5 u dorosłych komórek macierzystych markera Lgr5 oraz wzrostu w odpowiedzi na czynnik wzrostowy zwany WNT. Postawili również hipotezę, że unikalny wzór ekspresji Lgr5 może posłużyć do oznaczania komórek macierzystych w innych dorosłych tkankach, w tym w wątrobie.

W obecnych badaniach, Grompe i współpracownicy z Papé Family Pediatric Research Institute w OHSU Doernbecher zastosował zmodyfikowaną wersję metody Clever’a i odkrył, że ekspresja Lgr5 indukowana WNT  nie tylko pozwala oznaczyć produkcję komórek w wątrobie, ale także umożliwia określenie klasy komórek macierzystych, które stają się aktywne, gdy wątroba jest uszkodzona.

Naukowcy byli w stanie rozwijać komórki macierzyste wątroby wykładniczo w naczyniu – coś czego nigdy wcześniej nie osiągnięto – a następnie przenieść je do specjalnie zaprojektowanego mysiego modelu choroby wątroby, gdzie wciąż się rozwijały i wykazywały niewielki efekt terapeutyczny.

„Udało nam się znacznie rozwinąć komórki wątroby, a następnie  w niewielkim stopniu przekonwertować je do hepatocytów. Idąc dalej, będziemy pozyskiwać inne czynniki wzrostu i warunki do poprawy tego procesu. Terapia komórkami macierzystymi w przewlekłej chorobie wątroby u ludzi nadchodzi. „powiedział Grompe.

Źródło: EurekAlert

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.